Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Koncept monetarnih agregata". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



VISOKA POSLOVNA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ČAČAK

SEMINARSKI RAD

PREDMET: MONETARNA EKONOMIJA I BANKARSTVO

TEMA: KONCEPT MONETARNIH AGREGATA

ČAČAK 2011

Sadrzaj :

UVOD________________________________________________________________ 3

1. Pojam monetarnih agregata ____________________________________ 4

1.1 Teorijski pristupi _________________________________________ 4

1.2 Empirijski pristupi ________________________________________ 5

2. Struktura monetarnih agregata __________________________________ 8

3. Tokovi stvaranja novcane mase _________________________________ 9

4. Optimalna novcana masa ______________________________________ 10

5. Endogenost i egzogenost novcane mase __________________________ 12

ZAKLJUCAK ________________________________________________ 15

LITERATURA________________________________________________ 16

UVOD

Savremena praksa prihvatila je izraz novčana masa kao jedinstven termin koji sa monetarnog aspekta označava novac, a to znači da pojmovno obuhvata klasične oblike novca ( novčanice i kovani novac) i razne druge likvidne finansijske oblike. Potreba za ovim terminom javila se kada su različiti finansijski oblici počeli da obavljaju sve ili samo neke funkcije novca. Tako, u uslovima postojanja raynovrsnih novčanih oblika, termin novčana masa predstavlja zbir svih finansijskih oblika koji se smatraju novcem u u privredi jedne zemlje.

Međutim, pojam novčana masa nije dovoljan da izrazi svu složnost odnosa između finansijskih i realnih privrednih kretanja, posebno u privredama sa razuđenom finansijskom strukturom. Zato se pojavila potreba za selekcijom i diferenciranjem razlicitih oblika finansijskih instrumenata u pojedine grupe prema stepenu njihove likvidnosti. Termin monetarni agregati počeo je da se koristi kao zajednički pojam za različite grupe finansijskih instrumenata, odnosno za novac i druga sredstva slicna novcu.

Jedno od osnovnih pitanja monetarne teorije i analize jeste pitanje definicije monetarnih agregata. Monetarni agregati pojavljuju se kao jedan od većih predmeta diskusije među ekonomistima, najčešće objašnjavajući njihove koncepte i u vezi sa objašnjavanjem pojma likvidnosti i mesta monetarnih agregata u koncepciji likvidnosti ukupne privrede.

Pojam monetarnih agregata

Pošto je pojam novčane mase, kao zbir finansijskih instrumenata koji obavljaju funkcije novca ( ili samo funkciju prometnog i platežnog sredstva kao minimum ) pojasnjen,sadržina ove reči se može protumačiti na različite načine. Među mnogim ekonomistima postoji dosta neslaganja oko toga koji skup finansijskih oblika se može označiti kao novčana masa. Problem nastaje u prevođenju jednog apstraktnog, teorijskog koncepta u konkretne, stvarne izraze.

Različiti pokušaji da se formuliše koncepcija o tome šta treba podrazumevati pod novcem (novčanom masom ) u realnom svetu mogu da se grupišu u dve osnovne kategorije: ( a ) teorijski pristupi i ( b ) empirijski pristupi definisanju novca. Teorijska definicija novca ističe funkcije koje novac može da obavlja, kao što su: mera vrednosti, sredstvo razmene, platežno sredstvo, novac kao likvidan oblik imovine. Međutim, empirijska definicija se usredsređuje na one ciljeve na planu realnih privrednih kretanja koje je faktički moguće ostvariti iskorišćavanjem različitih funkcija novca. Dok je teorijska definicija novca prihvatljiva za sve društveno-ekonomske sisteme koji koriste novac, dotle se empirijska definicija novca razlikuje ne samo u različitim privredama, već i u različitim vremenskim periodima u razvoju jedne iste privrede.

 

 

 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!